Endüstriyel Büyük Veri Analizleri

Big Data olarak da bildiğimiz Büyük Veri’nin endüstriyel kullanımı, birçok şirketin faaliyetlerini optimize etmesine ve daha verimli iş süreçlerine imkan sağlıyor.

Endüstrinin önde gelenleri, akademisyenler ve diğer paydaşlar, son yıllarda modern endüstrilerin çoğunda olmasa bile büyük bir kısmında artık büyük verinin oyun değiştirici bir rol aldığını kabul ediyor. Büyük veri, günlük hayatımıza nüfuz etmeye devam ederken, onu çevreleyen “big data trendi”nin dışında kullanımda gerçek değeri bulmaya odaklanmak da kayda değer bir değişime uğradı.

Çoğu şirketin büyük veri projelerini benimsemek için çeşitli hedefleri bulunuyor. Şirketlerin ana hedefi genellikle müşteri deneyimini iyileştirmek olmakla birlikte, diğer hedefler de maliyetleri azaltma, daha iyi hedeflenmiş pazarlama ve mevcut süreçleri daha verimli hale getirme gibi konuları içeriyor. Son zamanlarda gerçekleşen veri ihlalleri de büyük veri projelerine gelişmiş güvenlik özelliklerinin dahil edilmesinde önemli rol oynuyor.

Büyük verinin iş hayatında nerelerde karşımıza çıktığını sorarsanız, aşağıdaki konulardan biri mutlaka size tanıdık gelecektir:

  • Büyük veride gerçek değer olup olmadığını kontrol etmek
  • Piyasa fırsatlarının boyutunu değerlendirmek
  • Büyük verileri kullanarak yeni ürün ve hizmetler geliştirmek
  • Mevcut durumda büyük veri kullanırken, ürün ve hizmetleri analizlere göre yeniden konumlandırmak