Sık Sorulan Sorular

Endüstri4.0, Endüstriyel Tasarım ve Analizler, Elektronik Devre Kartı PCB dizayn ve üretimi, Gömülü ve Bulut Sunucu Tabanlı Yazılımlar hakkında merak ettiğiniz soruların cevaplarını burada bulabilirsiniz.

Akıllı fabrika Endüstri 4.0 kavramının Nesnelerin İnterneti IoT, Bulut Bilişim Cloud Computing Büyük Veri Big Data Veri Analizi gibi teknolojik alt yapılarını kullanarak, üretim süreçlerinin kablosuz iletişim alt yapısını kullanarak makinaların kendi aralarında ve/veya operatörleri ile etkileşim içerisinde yürütülmesidir.
Şirketinizi, internet ortamında tanıtılarak ve yeni müşteriler kazanmanızı sağlayarak prestij oluşturmanız ve bu prestiji korumanız için websitesi sahibi olmalısınız.
Evet. Sadece size özel web platformu/e-ticaret platformu geliştirebiliriz.
Evet. Websitenizle uyumlu kontrol paneli oluşturabiliriz.
Responsive olarak oluşturduğumuz websitenizi bilgisayar,tablet veya telefondan sorunsuz olarak görüntüleyebilirsiniz.
Websitenizi kendiniz yönetebileceğiniz gibi dilerseniz sizin adınıza bizde kontrol edebiliriz.
Sistemin içerisinde bulunan yönetici paneli ile istediğiniz zaman değişiklik yapabilirsiniz.
İlk olarak firmanızın istekleri doğrultusunda yapılan detaylı analiz çalışmaları ile projede yer alacak tüm modüller detaylı şekilde belirlenir. Daha sonra özgün çalışmaya en uygun domain ve hosting paketi belirlenir. Site tasarımı çalışmalarının ardından kodlama ve sistem kontrollerinden sonra siteniz size teslim edilir.
Fotovoltaik güneş enerjisinden elektrik elde etme teknolojisi ve aynı zamanda bu konuda yapılan çalışmalara verilen genel bir terimdir.
Fotovoltaik bir sistem farklı bileşenlerden meydana gelir. Bunlara Fotovoltaik paneller olarak adlandırılan PV modülleri, bir ve ya daha fazla akü, bağımsız bir sistem için şarj regülatörü veya denetleyicisi, şebekeye bağlı bir sistem için doğrudan akım yerine alternatif akıma ihtiyaç duyulduğunda invertör, kablo, DC-AC şalt malzemeleri ve montaj için çerçeve gerekir.
İyi tasarlanıp kurulmuş ve iyi korunmuş bir Pv sistemi, 25 yıldan uzun süre çalışacaktır. Temel PV modülü hareketli bir parçaya sahip değildir ve 30 yılı aşkın süre kullanılabilir. Pv sisteminizin ömrünü artırmak ve verimliliğini sağlamak için en iyi yol, kurulumun işlemine özen gösterilmesi ve bakım işlerini yapmaktır. Deneyimler, sorunlarının çoğunun zayıf veya özensiz sistem kurulumundan kaynaklandığını gösteriyor.
Fotovoltaik sistemi, evinizdeki ışıklar, soğutma sistemleri ve cihazlar dahil olmak üzere tüm elektrik sistemlerine güç sağlamak için kullanılabilir. Günümüzde Pv sistemleri, hem geleneksel hem de geleneksel olmayan evlere kolayca harmanlanabilir.En yaygın uygulama, modülleri güneye bakan bir çatıya, pencereye veya duvara monte etmektir. Bazı modüllerin geleneksel çatı izleri taşıması estetikliği bozmamaktadır.
Fotovoltaik sistemlerin ticari binalar ya da iş yerleri tercih edilmesi yerinde bir karardır. Güvenlik aydınlatmasının yanı sıra aynı zamanda güç üreten park yerlerine sahip olabilirsiniz.
Bir Fotovoltaik sistem için önemli olan güneş ışınlarının günün büyük çoğunluğunda veya tamamında PV modüllerine ulaşmasıdır. Sistemdeki gölgelenme, enerji verimini büyük ölçüde etkileyebilir. PV sistemleri şiddetli hava koşullarından çok fazla etkilenmediği için iklim farklılığı önemli bir etken değildir. Bazı PV modülleri soğuk havada daha iyi çalışır. Çoğu Pv modülü güneş ışınlarını yakalamak için açılıdır, bu yüzden biriken karlar çabuk erir. Güneş enerji sistemlerini ülkemizin her yerinde verimli ve etkili kılmak için yeterli güneş ışığı vardır.
İhtiyacınız olan güneş enerjisi sistemi, ne kadar elektrik veya sıcak su üretmek istediğinize, çatınızın büyüklüğüne ve ne kadar yatırım yapacağınıza göre değişkenlik gösterir. İhtiyaçlarınıza uyacak sistem türünü belirlemek için Etkin Teknolojiler ile iletişime geçebilirsiniz.
İnsanlar çeşitli nedenlerle güneş enerjisi sistemleri almaya karar verirler. Örneğin, bazı bireyler Dünya’nın sınırlı fosil yakıtlarını korumak ve hava kirliliğini önlemek için alırken, bazılarıysa kazançlarını kamu hizmeti gören kuruluşlara ödemek yerine enerji üretebildikleri bir sisteme yatırım yapma ihtiyacı duyarlar. Bazı insanlarsa gelecekte elektrik enerjisine ihtiyaçların artacağından, satın aldıkları elektrik miktarını azaltmaktan memnuniyet duyuyorlar. Eğer güneş enerji sistemi doğru bir şekilde tasarlanmışsa, şebeke elektrik kesintisi sırasında güç sağlayabilir ve böylece evinize güç güvenirliği katabilir. Son olarak bazı bireyler elektrik hatlarını evlerine kadar uzatmanın maliyetinin güneş enerji sistemi satın almaktan daha pahalı olduğu yerlerde yaşıyor.
Kendiniz bir fotovoltaik (PV) veya güneş enerjili elektrik sistemi takabilirsiniz. Ancak, komplikasyonlardan veya yaralanmalardan kaçınmak için, güneş sistemlerini kurma konusunda deneyimli, saygın bir profesyonele danışmak isteyeceksinizdir. PV sistemleri az hareketli parçaya sahiptir, bu nedenle az bakım gerektirirler. Bileşenler, sıkı güvenilirlik ve dayanıklılık standartlarını karşılayacak şekilde tasarlanmıştır; böylece elementlere karşı ayakta kalırlar. Bununla birlikte, oldukça karmaşık elektrik sistemleri olduğundan, kurulum genellikle lisanslı bir elektrik müteahhidinin bilgi ve deneyimini gerektirir.
Sistemin tasarımı performansını doğrudan etkilediği için alanında uzman firmalarla çalışmanız faydalı olacaktır. Etkin Teknolojiler uzman kadrosuyla maksimum verim alabileceğiniz tasarımı gerçekleştirecektir.
Bir güneş enerji sisteminin ne kadar maliyet oluşturacağı evinizin konumuna göre yapılacak analizlerle belirlenir. Elde edeceğiniz tasarruf bu konum analizi ile doğru orantılıdır. PV sistemlerinin maliyeti, tek başına sistem olup olmadığı veya bina tasarımına entegre edildiği, sistemin boyutu ve sistem üreticisi gibi bir çok faktöre bağlıdır. Çeşitli teşvikler sistemin maliyetini düşürebilir. Çoğu durumda, bir güneş enerjisi için ne kadar ödemeniz konusunda daha doğru bir sonuca varmanız için elektrik maliyetini eklemeniz gerekir.
Sistemin büyüklüğü, genellikle kullandığınız güç miktarı ile doğru orantılıdır. Teklif sürecinin bir parçası olarak, Etkin Teknolojiler bir saha değerlendirmesi yapacak, en az on iki aylık hizmet beyanlarını analiz edecek ve yakın dönem genişleme ve iş planlarını gündeme getirecektir. Etkin Teknolojiler, bu bilgi ve bileşenlerin özelliklerini ve sınırlamalarını dikkate alarak, güneş enerjisi panel kurulumu için en iyi seçimi yapmanızı sağlamaya yönelik öneriler sunacaktır.
Çatıya monte olanlar, destek yapılarına ihtiyaç duymadıkları için genellikle maliyeti daha düşüktür ve çevrenizde bir görüntü kirliliği oluşturmaz. Öte yandan, zemin montajlı sistemler genellikle üretimi optimize etmek için yönlendirilebilir ve eğilebilir. İşiniz ve ihtiyaçlarınız doğrultusunda, Etkin Teknolojiler size ihtiyaç duyduğunuz sistem için bir çözüm sunacaktır.
Sistemlerin zirve yükler için boyutlandırılması gereken güneş enerjisinin ilk günlerinin aksine, bir şebekeye bağlı PV sistemi, ihtiyaç duyulduğunda şebekeden elektrik çekmeye sorunsuz bir şekilde devam eder. Bu nedenle, Etkin Teknolojiler, bulutlu günlerle güneşli olan gün sayısını ortalamasını alarak, yıllık bir üretim hedefine ulaşmaktadır.
Yedek güç işiniz için önemli olmadığı takdirde gücü depolayıp depolamamak sizin kararınıza göre şekillenebilir. Bununla birlikte yedek güç depolamak istiyorsanız ve şirketinizi olası olumsuz duruma karşı korumak istiyorsanız Etkin Teknolojiler sizin için yedek pil tasarımı yapabilir.
Üreticilerin ürünleri arasında performans farkları vardır ve bu aynı üreticinin farklı ürünlerindede olabilir. Tahmin edebileceğiniz gibi, daha yüksek verimlilik elde etmek, daha yüksek maliyet gerektirir. Etkin Teknolojiler, ilk yatırım maliyetinizi en aza indirirken uzun vadeli yatırım getirinizi maksimize ederek en uygun maliyetli çözümü tasarlar ve bütün güneş modülü teknolojilerinin avantajlarını ve dezavantajlarını ele alarak değerlendirme yapar. Bu değerlendirme ile maliyet oranının düşük tutularak en yüksek verimliliğin elde edilmesi amaçlamaktadır.
Güneş enerjisi sisteminde yatırım yaptığınız oranda hizmet alabilirsiniz. Güneş enerjisi sistemine bir çok firma tarafından 20-25 yıl garantinin verildiği ifade ediliyor. Kalite ve performansın yanında bir de 20-25 yıl sonra garanti veren o şirketin hala batmadan durup garanti şartlarını yerine getirip getirmeyeceğini, güneş enerji sistemini tercih eden kişi ya da kurumların hesaba katması gerekir. Yaşanabilecek bazı olumsuz durumlarda 20 yıl içerisinde " biz battık, garanti sağlayamayız" deme riskini göze önünde bulundurup yatırım seçimlerini yapmaları gerekir. Etkin Teknolojiler olarak biz güneş enerji piyasasını takip eden, devamlılığı uzun yıllardan beri süregelen birkaç şirketle ve distribütör firmalarla bu sorunu yaşamamak adına iş birliği yapıyoruz. Günümüz şartlarında piyasa analiz edildiğinde bugün birçok üst seviye diye adlandırılan şirket bizim finans incelememiz için yeterli veriyi veremiyor, bu nedenle uzun vadeli yatırım yaparken tüm bu olasılıkları göz ardı etmemenizi ve Etkin Teknolojilerin uzman desteğinden yararlanmanızı öneriyoruz.
Etkin Teknolojiler, distribütör firmaları takip ederek kaliteli, uzun ömürlü ve uzun vadeli finansal geçerlilik için en büyük, en iyi üreticilerin invertörlerini kullanmaktadır.
Sistemin büyüklüğü fiyatın en büyük belirleyicisidir ve bu büyüklüğe göre tasarruf artar. Çoğu durumda, bir fotovoltaik sisteme yapılan yatırımın geri ödeme süresi tasarıma, ortaya çıkan maliyete bağlı olarak değişen %15 ile %25 verimlilikle yaklaşık 5,5 yıl olarak ön görülmektedir.
Evet, önümüzdeki birkaç yıl içinde çatınızı değiştirmeyi planlıyorsanız, bunu kaldırmak ve yerine çatının devamı niteliğinde bir PV sistemi kurmak mantıklı olacaktır.
Modül sadece dört civata ile sabitlendiğinden spot onarımlar rahatça yapılabilir.
Solar Enerji Sistemi kurmak için elektrik dağıtım kurumundan izin alınması gerekmektedir. Etkin Teknolojiler ekibimiz ve lisanslı montajcılarımız, uygulamalardan denetlemelere kadar tüm bu aşamalarda size destek olacaktır.
Bu çoğunlukla solar sistemin boyutuna, alanın erişimine ve diziler ile ana şebeke arasındaki mesafeye bağlıdır.
PV sistemlerinde hareketli parça bulunmadığı için genellikle bir bahçe sulama hortumu ile yapılabilen temizlemenin ötesinde bir bakım gerektirmez. Çoğu sistemin kuru mevsimlerde, yılda bir ya da iki defa temizlenmesi yeterlidir. Tarım alanlarındaki sistemleri yılda 2 yada 3 kez temizlemek gerekebilir. İnvertörler de sabit olduğu için soğutma fanı çıkışlarını kontrol etmekte fayda vardır. İhtiyaç durumunda temizlendiği için az bakım gerektirir. Montaj donanımı alüminyum ya da paslanmaz çelikten yapıldığı için paslanmaya karşı dayanaklıdır.
Herhangi bir uzmanlık ya da ekipman gerekli değildir. Kurulum tamamladıktan sonra, güneş panellerini nasıl temizleyeceğiniz hakkında uzman ekibimiz sizleri bilgilendirecektir. Ayrıca, zamanlanmış temizleme programları sunabilir ve düşük bir bakım ücret karşılığında temizlik yapabilen üçüncü şahıs servis sağlayıcılarına yönlendirebiliriz.
Kullanım süresi 15-20 yıl olan invertörler ilk olarak sorun oluşturabilir.